Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
It's well known that the best results can be achieved at a round table - just as with this skilful solution for a dining and meeting place. The tables from the Invitation series make it possible to furnish modern dining or meeting areas. In addition to attractive sets with ready-made combinations of table top and tulip base, the Invitation elements can also be individually combined.
- Mix and match! For this galvanised tulip base for a round table you can choose a matching top to your taste.
- The bases of the Invitation table series match the corresponding table tops with a diameter of 90 or 120 centimetres.
- A stylish furnishing solution as a dining table, meeting point for the family and meeting table in the office.
- Round tables are a great solution for small dining areas because they save space and make a light impression - and promote harmony!
- The varied Invitation table series offers you ready-made sets or the individual combination of top and base according to your wishes.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 70 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 27 kg |
| Volume (packed) | 0,35 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | rack: steel zinc-plated, 50 kg max. load-carrying capacity |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2017-2 |
| Series: | Invitation |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Mix and Match | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in