Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A modern style statement with function: this swivel chair brings a new dimension to interior design with its exciting material mix of soft bouclé and smooth leather look. The organically shaped seat shell with integrated armrests promises a high level of comfort - perfect for long dinners, creative home office days or as a stylish soloist in the living area. The smart 360° swivel function ensures maximum mobility and makes the chair a flexible all-rounder. Particularly effective in combination with dining tables in natural wood, statement lamps or minimalist carpets. A piece of furniture that combines a love of design with suitability for everyday use - for rooms with character.
- Stylish swivel chair with armrests in beige and black, 81.5 x 63 x 61 centimeters (H/W/D)
- A chair that inspires with its modern color scheme, purist design language and robust workmanship
- The mix of soft bouclé and the leather-look seat creates a harmonious and modern aesthetic
- Thanks to the practical 360° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81.5 cm |
| Width | 63 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 9.3 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, 100 % Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 °C Rotable, Knocked-down, 49 cm Seat height |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
Log in