Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Its pyramid-like legs are the characteristic feature of this chair. With its thickly upholstered seat and armrests, it is particularly inviting and comfortable. The mixture of pistachio green and grey-brown is elegant and radiates calm. A phenomenon: both men and women fall in love with this chair.
- A softly upholstered armchair that all guests love because it is so comfortable
- The 360 degree swivel function makes it a practical dining chair
- With slightly shimmering and cuddly soft velvet upholstery
- Its skilful colour mix with the natural colours green and grey-brown makes it a highlight
- Dining chair for the dining room in the Sixties look
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 12.6 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Green, Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 49 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Chelsea |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in