Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An imaginative interpretation of the upholstered chair: the seat is modelled on a floor cushion with button stitching, while the upholstered back looks like a sofa cushion with piped seams. Together they make a genuinely comfortable upholstered chair that looks stylish with its velvet look and a combination of mocha and chocolate brown, fulfilling every requirement of comfortable seating, whether at the dining table or desk.
- Upholstered chair in two shades of brown with armrests and a star base in black made of metal, dressed in a cosy velvet look
- The 360 degree swivel function makes it a practical dining chair
- Finds space in the smallest area because its legs don't spread out so much
- Unique chair design that looks just as good on its own as it does in a group at a dining table
- The sumptuous foam padding ensures maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 10.9 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 49 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Chelsea |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Marketing calendar: | September |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in