Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Thinktank armchair proves that upholstered chairs don't need to be plush. A distinctive square quilted pattern and slightly flared, upholstered armrests give it its modern look. The timeless grey of the dining chair in combination with the black legs will perfectly complement any modern interior style. As a dining chair, in the office or waiting room, anyone sitting on Thinktank will be very comfortable. And because it swivels, Thinktank also makes it easy to get up from the dining table.
- Swivel chair in grey with armrests, 85 x 65 x 42 cm (H/W/D)
- Sturdy four-legged swivel base made of black lacquered steel, 360-degree swivel function
- Attractive, mottled woven fabric made of polyester
- Perfect seating comfort thanks to foam padding
- Can support a weight of 120 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82 cm |
| Width | 64 cm |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 11.4 kg |
| Volume (packed) | 0,22 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 32 kg/m³ Polyurethane, Frame construction: Chipboard Plastic-coated, Corpus: Polyurethane, 120 kg Max. load-carrying capacity, 360 °C Rotable, Knocked-down, 49 cm Seat height, 30000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Thinktank |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in