Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real splash of color with function: this elegant swivel chair combines comfort with a touch of extravagance. The sunny yellow shade brings a good mood to any setting - ideal for brightening up workspaces, dressing tables or dining areas. The softly upholstered seat shell with armrests invites you to linger, while the swivel function ensures maximum freedom of movement. The fine chenille structure gives the fabric a lively feel and is also easy to care for on a daily basis. The delicate black metal frame creates an exciting contrast to the warm color scheme and makes the seat a stylish all-rounder for modern living and working environments.
- Comfortable swivel chair with armrests in yellow, 87 x 69 x 59.5 centimetres (H/W/D)
- The textured cover made of chenille yarn in rich yellow is velvety soft and easy to clean
- Thanks to the 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The robust steel frame in clear black creates a modern, stylish contrast
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 87 cm |
| Width | 69 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Volume (packed) | 0,37 m³ |
Product information
| Color : | Yellow |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Reset function, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Chenille, Back upholstery: 25 kg/m³ Upholstery foam Polyester, Seat: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Legs: Steel powder-coated, Seat upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyester, 120 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, Assembled, 48 cm Seat height, Reset function |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Molly |
Reviews
Log in