Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A sculptural swivel chair that sets stylish accents with its warm colors and iconic design language. Upholstered in a rich brown all around, this design statement is a real eye-catcher and lends the room a cozy, elegant atmosphere. The strikingly shaped center base in a modern mid-century style ensures stability and emphasizes the architectural character. Thanks to its 180° swivel function with practical return function, it offers maximum flexibility and is therefore ideal for the dining table, home office, or sophisticated lounge areas. The softly upholstered, classically modeled seat shell with armrests guarantees a comfortable seating experience of the highest standard.
- Sculptural swivel chair with armrests in brown, 77.5 x 58 x 59 centimeters (H/W/D)
- Covered in warm brown fabric, this chair is a real eye-catcher and creates a warm atmosphere
- The sculpturally shaped midfoot in a modern mid-century style ensures a stable footing
- 180° swivel function for flexible use at the dining table, as a desk chair, or in stylish lounges
- Maximum seating comfort thanks to soft padding and a classically shaped seat shell
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77.5 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 9 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Yellow |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Reset function, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Seat: Chipboard Natural/untreated, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, 180 ° Rotable, Knocked-down, 48 cm Seat height, 20000 Martindale Abrasion test, Reset function |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Melli |
Reviews
Log in