Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This swivel chair is a real style statement! The gently curved shape and elegant, light-colored upholstery give it a luxurious lightness that blends effortlessly into various living concepts. Whether in a Scandinavian-inspired home office, as a sophisticated eye-catcher in a modern loft or as a harmonious addition to minimalism - its soft upholstery and ergonomic shape ensure maximum seating comfort. The 180° swivel function allows maximum freedom of movement, while the sturdy frame provides a secure base. Combined with an elegant wooden dining table, a simple work console or as a stylish addition to a reading corner, this chair is a flexible all-rounder with a design factor!
- Upholstered swivel chair in white and beige, 85 x 61 x 47 centimeters (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant mix of smooth cover and bouclé look, combined with a rounded shape
- The sturdy metal frame in modern greige sets an elegant, timeless accent
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
- Thanks to the 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 85 cm |
| Width | 61 cm |
| Depth | 47 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Back part: 100 % Textile polyurethane-coated, Legs: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, 49 cm Seat height, 50000 Martindale Abrasion test, Partly dismantled |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Hilla |
| Topic: | Home Office |
Reviews
Log in