Description
A modern swivel chair that adds stylish accents with its textured surface and warm colors. The cover with its striking speckled look combines shades of brown and beige to create an exciting interplay of retro charm and contemporary elegance. Thanks to the integrated 180° swivel function, it offers maximum freedom of movement and is therefore ideal for flexible use in the dining area, home office, or modern lounges. Slim steel legs with a beige finish provide a harmonious contrast and emphasize the light, balanced silhouette. The ergonomically shaped seat shell rounds off the design with a high level of comfort, making the chair a stylish addition to versatile room concepts.
- Modern swivel chair with textured brown upholstery, 78 x 61 x 54 centimeters (H/W/D)
- The cover with a stylish speckled look in warm brown and beige shades adds modern accents with retro charm
- Thanks to its 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- Slim chair legs made of sturdy steel with a beige finish create a harmonious contrast
- The ergonomically shaped silhouette ensures maximum seating comfort at your desk, dining table, or in stylish lounges
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 78 cm |
| Width | 61 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 7.5 kg |
| Volume (packed) | 0,22 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Reset function, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 26 kg/m³ Polyurethane, Seat: Eucalyptus Chipboard Lacquered, 110 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, 180 °C Rotable, 47 cm Seat height, 25000 Martindale Abrasion test, Partly dismantled, Reset function |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Golo |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in