Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A swivel chair that impresses with its modern design and stylish combination of soft green chenille cover and oiled oak wood. The ergonomic seat ensures a high level of comfort, while the swivel function creates maximum flexibility. Ideal as a highlight in the home office, dining room or study, the chair combines wonderfully with natural wooden furniture and minimalist interiors. The bold color brings a fresh, vibrant touch and fits perfectly with Scandinavian, modern or even boho-inspired spaces.
- Swivel chair with armrests in green, 81 x 51 x 60 centimeters (H/W/D)
- The 180° swivel function makes this dining chair the ideal seat at every table
- Armrests, soft upholstery and the comfortable shell shape ensure maximum seating comfort, whether at the dining table or at the desk
- High-quality chair legs made of oiled solid oak ensure stability and a natural flair
- The practical Easy-Clean cover in elegant dark green repels water and stains
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81 cm |
| Width | 51 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 12 kg |
| Volume (packed) | 0,30 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Cigarette test passed, Easy Clean, Fastness to light, Max. load-carrying capacity, Pilling, Reset function, Rotable, Seat height, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Chenille, Upholstering: Polyurethane, Legs: Oak Solid wood Oiled, Cover: Easy Clean, Ökotex certified, 120 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, Assembled, 48 cm Seat height, Abrasion test: 50000 Martindale Abrasion test, Pilling test: 4 - 5 Pilling, Light fastness: 4 Fastness to light, Cigarette test passed, Reset function |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Coco |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
Log in