Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A dining chair which swivels through 360 degrees offers a number of advantages. It allows easy movement and flexibility when sitting, which increases comfort and makes it easier to reach different areas around the table. A swivel chair in the dining room also makes it easier to sit down and get up, even where space is a little limited. This largely eliminates the hassle of moving dining chairs around. In addition, the swivel function encourages dynamic interaction during meals or conversations.
- Upholstered, beige-coloured swivel chair with armrests, 89 x 59 x 69 cm (H/W/D)
- High-quality frame made of natural-coloured, solid oak wood with a protective lacquer finish
- The sumptuous upholstery with quilted seams ensures great seating comfort
- A contemporary, elegant dining chair with contrasting covers
- Seat height 50 cm, 360-degree swivel feature
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 89 cm |
| Width | 59 cm |
| Depth | 69 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Volume (packed) | 0,22 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey, Nature |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: Polyester, Frame construction: Plywood Lacquered, Foot/Base: Oak Solid wood Lacquered, Upholstering: 28 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, 360 ° Rotable, 49 cm Seat height, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Bosse |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in