Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A dining chair with a 360-degree swivel function offers a number of advantages. It allows for easy movement and flexibility when sitting, which increases comfort and makes it easier to reach different areas around the table. A swivel chair in the dining room also makes sitting down and getting up easier, especially where space is a little limited. The tiresome task of pushing the dining table chairs around is largely eliminated. In addition, the ability to swivel promotes dynamic interaction while you are eating or talking.
- Upholstered swivel chair with armrests, 89 x 59 x 69 cm (H/W/D)
- The top-quality frame is made of black-lacquered, solid oak wood
- The generous padding and high back make sure that you will sit comfortably
- The 360-degree swivel function offers you maximum convenience when you sit down or get up at the dining table
- Maximum weight capacity 110 kg, seat height 50 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 89 cm |
| Width | 59 cm |
| Depth | 69 cm |
| Weight | 11.3 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Plywood Lacquered, Cover: Polyester, Foot/Base: Oak Solid wood Lacquered, Upholstering: 28 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, 360 ° Rotable, 50 cm Seat height, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Bosse |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
Log in