Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A modern swivel chair that catches the eye with its expressive colors and clear design language. The velvety soft cover in bright pink makes a confident statement in any interior and is also Oeko-Tex certified, for style-conscious design with high quality standards. The integrated 180° swivel function provides maximum flexibility and comfortable freedom of movement in everyday use. Slim steel legs with a glossy white finish provide an exciting contrast and underline the contemporary aesthetic. The comfortable upholstery rounds off the overall look and makes the chair the ideal choice for desks, dining tables, or modern lounge areas.
- Modern swivel chair in pink and white, 88 x 57 x 63 centimeters (H/W/D)
- The velvety soft cover in bright pink adds color to the interior and is Oeko-Tex certified
- Thanks to its 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- Slim chair legs made of sturdy steel with a glossy white finish create a modern contrast
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at your desk, dining table, or in stylish lounges
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 63 cm |
| Weight | 8.3 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Rose, White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Easy Clean, Fastness to light, Max. load-carrying capacity, Pilling, Rotable, Seat height, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Chenille, Upholstering: 25 kg/m³ Polyester, Seat: Beech Solid wood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, Cover: Easy Clean, Ökotex certified, 120 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, 49 cm Seat height, 45000 Martindale Abrasion test, Pilling test: 4 Pilling, Light fastness: Fastness to light, Cigarette test passed |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Baron |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in