Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Are you looking for a swivel chair that will liven up your interior? Baron not only has a beautifully curved silhouette, but also comes with a 180-degree swivel function. This attractive upholstered swivel chair is the perfect basis for lively conversations at the dining table or a change of perspective in the home office. Even those who explore the movement of the swivel chair with a lot of energy always sit stably on the straight-lined base structure made of sturdy metal.
- A clean-lined swivel chair with an easy-care chenille cover in beige
- A modern classic in a colour scheme that is easy to combine
- Swivels 180 degrees - practical as a swivel chair for the dining room or as a desk chair
- The 49 cm seat height offers pure comfort even when you spend hours seated
- The particularly durable cover is ECO-TEX certified
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 57 cm |
| Depth | 63 cm |
| Weight | 8.3 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Black, White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Easy Clean, Fastness to light, Max. load-carrying capacity, Pilling, Rotable, Seat height, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Chenille, Upholstering: 25 kg/m³ Polyester, Seat: Beech Solid wood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, Cover: Easy Clean, Ökotex certified, 120 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, 49 cm Seat height, 45000 Martindale, Pilling test: 4, Light fastness: 4 - 5, Cigarette test passed |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Baron |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in