Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This swivel chair combines comfort and aesthetics to perfection. Thanks to its ergonomic design, it offers a pleasant sitting position. The high-quality upholstery ensures comfortable seating, whether at the dining table, the dressing table or the desk at home. Clearly structured lines on the frame and a classy colour scheme in blue make the chair a timeless piece of jewellery for any home. The chair is also extremely robust and durable - the ideal addition to the dining table.
- Chic swivel chair in blue with retro-style armrests, 58 x 78 x 57 cm (H/W/D)
- Velvet-soft cover fabric with high abrasion resistance
- The dining chair can be rotated 180 degrees
- Sturdy frame made of steel in black powder-coated
- Seat height 50 cm and can support up to 120 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 8.8 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Seat: Plywood Natural/untreated, Legs: Steel powder-coated, 120 kg Max. load-carrying capacity, 180 ° Rotable, 50 cm Seat height, 40000 Martindale Abrasion test, Partly dismantled |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Arabella |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in