Description
This upholstered chair with swivel function is versatile in every respect: it combines smooth and vibrant surfaces in sophisticated grey and effortlessly performs 360° rotations. The black base with four legs looks elegant and offers a secure stand. Thanks to hard-wearing materials, the chair is easy to clean and can also be used at the dining table.
- Upholstered chair with 360° swivel function: adds vibrancy and a high level of seating comfort to the living room and office
- Grey and sophisticated: the colour and shape of the armchair provide a touch of mid-century flair in any room
- Versatile use: the comfortable chair with armrest cuts a fine figure as a dining table chair or in the office
- A stylish mix of materials: the cover of the seat shell features a leather look from the front and a mottled textured fabric from the back
- Hard-wearing: the leather-look upholstery cover can simply be wiped clean with a damp cloth
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 87 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 8.3 kg |
| Volume (packed) | 0,38 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, 100 % Textile polyurethane-coated, Seat: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 22 kg/m³ Upholstery Foam Polyurethane, 25 kg/m³ Upholstery Foam Polyurethane, 140 kg Max. load-carrying capacity, 360 ° Rotable, 48 cm Seat height, Abrasion test: 30000 Martindale, Partly dismantled, Maintenance and Cleaning: Art. No. 25002 Furniture Cleaner |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in