Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This stylish swivel armchair in mocha brown exudes cozy elegance and maximum comfort. The 360° swivel function makes it a practical highlight for the living room or home office, while the generous backrest, comfortable armrests and soft upholstery ensure hours of relaxation. The steel base in trendy greige provides stability and harmonizes perfectly with the color of the bouclé upholstery. In combination with natural wooden furniture or subtle shades of gray, the armchair lends any room an elegant, modern look. Ideal for a cozy yet sophisticated ambience
- Swivel armchair with bouclé cover in brown, 100 x 76 x 81 centimeters (H/W/D)
- Stylish lounge chair with practical 360° swivel function for the living room or homeoffice
- Maximum comfort thanks to the generous backrest, armrests and soft seat upholstery
- The base in modern greige is made of robust steel and ensures stability
- The bouclé cover in a cool mocha shade goes perfectly with classic or earthy furnishing styles
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 76 cm |
| Depth | 81 cm |
| Weight | 16.3 kg |
| Volume (packed) | 0,54 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Seat: Chipboard Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, Seat, 110 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, 360 ° Rotable, Knocked-down, 46 cm Seat height, 20000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Mimi |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in