Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Ready for a luxurious journey through time? The Lounge swivelling armchair with its cosy egg-shaped seat and the elegant combination of genuine walnut and black leather-look cover catapults those who look at it into the Swinging Sixties with verve. But also back to the present time again - because this sophisticated design is one that lasts.
- Welcome to the club!
- A focal point in the living room
- Cosiness can look as stylish as this
- The latest variant of a precious classic of furniture design in the Sixties style
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 106 cm |
| Width | 82 cm |
| Depth | 73 cm |
| Weight | 25 kg |
| Volume (packed) | 0,53 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Corpus: Walnut Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Cover: Bonded leather, Seat: Fiberglas, Upholstering: 32 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 ° Rotable, Knocked-down |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-1 |
| Series: | Lounge |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in