Description
A beautifully designed retreat with a style factor: this swivel armchair combines comfort with a touch of mid-century elegance and will quickly become the highlight of any living area. The soft upholstery invites you to sink into it - perfect for relaxing hours with a good book or inspiring conversations over a glass of wine. Thanks to its round silhouette and soft color scheme, it blends harmoniously into both modern and classic interiors. It is particularly effective as an eye-catcher next to a side table with a statement lamp or in front of a charming picture wall. A piece of furniture that combines functionality, a love of design and coziness.
- Modern swivel armchair in green and beige, 88 x 80 x 80 centimeters (H/W/D)
- The armchair with practical 360° swivel function can be flexibly integrated into a wide variety of living areas
- The mix of green textured upholstery and elegant backrest in beige faux leather creates a harmonious look
- Ideal as an accent chair in the living room, at the desk or in the dressing area thanks to its compact dimensions
- The comfortable upholstery of the seat and the soft cover create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 88 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 80 cm |
| Weight | 36.8 kg |
| Volume (packed) | 0,48 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Frame construction: Plywood Natural/untreated, Arm rest: Textile polyurethane-coated, Foot/Base: Steel lacquered, 120 kg Max. load-carrying capacity, 360 °C Rotable, Knocked-down, 42 cm Seat height, 45000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in