Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A true classic reinterpreted: The curved egg-shaped armchair combines retro charm with modern comfort and versatile functionality. The striking grain of the walnut seat shell sets natural accents and creates a warm, inviting look. The coated textile on the inside in a soft leather look complements the look with an elegant, soft touch. Thanks to the practical 360° swivel function, the armchair becomes a flexible centrepiece in living or working areas. Upholstered seats offer pleasant comfort, while the design can be effortlessly combined with vintage furniture, clean lines or colourful highlights. A stylish statement full of personality.
- Brown retro armchair in egg shape with swivel function, 134 x 89 x 77 centimetres (H/W/D)
- The unusual walnut seat shell impresses with its striking grain
- The inside is completely covered with coated textile in a light brown leather look
- With practical 360° swivel function, perfect as a central eye-catcher in the living and working area
- The comfortable seat cushions stylishly round off the armchair and ensure maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 134 cm |
| Width | 89 cm |
| Depth | 77 cm |
| Weight | 33 kg |
| Volume (packed) | 0,99 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable |
| Print catalogue: | Frame: Fiberglas, Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, Seat: Walnut Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Upholstering: 32 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 ° Rotable, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Eye Ball |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
Log in