Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Legendary furniture design from the 70s - that's what this armchair with its egg shape stands for. This swivel armchair featuring a dark metal shell symbolises the industrial style. With its unmistakable design and comfortable cushions as a seta and a backrest, it not only offers a cosy place to sit, but is also an eye-catcher for any room. The swivelling base makes it possible to adjust your view as desired and offers a dynamic seating experience. Last but not least, this lounge chair provides a wonderfully secluded retreat.
- Grey retro swivel armchair in the shape of an egg, 136 x 96 x 72 cm (H/W/D)
- With the 360-degree swivel function, you can keep a discreet eye on everything
- The outer shell made of riveted and polished aluminium is wonderfully stylish
- The inside is completely lined with fabric
- The cosy seat cushion is included as a comfortable extra
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 136 cm |
| Width | 96 cm |
| Depth | 72 cm |
| Weight | 33 kg |
| Volume (packed) | 1,01 m³ |
Product information
| Color : | Grey, Silvery |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Rotable |
| Print catalogue: | Frame: Fiberglas, Cover: 100 % Polyester, Seat: Aluminum polished, Foot/Base: Aluminum polished, Upholstering: 32 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 ° Rotable, Partly dismantled |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Eye Ball |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | January, August |
Reviews
Log in