Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Ellie swivel armchair adds a stylish touch to any room. With its 360° swivel function, it blends effortlessly into different environments and brings movement to any interior. The mottled cover creates a sophisticated look and blends harmoniously into a wide variety of interiors. Compact and comfortable, the armchair is ideal as a highlight in the living room, at the desk or in the dressing area. The velvety soft fabric and pleasant upholstery offer maximum comfort. Ellie looks particularly good in combination with clean lines and natural materials.
- Comfortable swivel armchair in light blue, 81 x 76 x 81.5 centimetres (H/W/D)
- The armchair with practical 360° swivel function can be flexibly integrated into a wide variety of living area
- The mottled cover in bright turquoise blends effortlessly into modern, Scandinavian or maritime living styles
- Ideal as an accent chair in the living room, at the desk or in the dressing area thanks to its compact dimensions
- The comfortable upholstery of the seat and the velvety soft cover create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 81 cm |
| Width | 76 cm |
| Depth | 81.5 cm |
| Weight | 18.5 kg |
| Volume (packed) | 0,53 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, Seat: Chipboard Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 °C Rotable, Assembled, 44 cm Seat height, 80000 Martindale |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Ellie |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in