Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish all-rounder with charisma: this swivel armchair combines modern design with maximum comfort and adapts effortlessly to different living areas thanks to its compact shape. The high-quality upholstery ensures a pleasant sitting experience - ideal for relaxed reading evenings, creative time-outs at the desk or as a sophisticated eye-catcher in the dressing area. The elegant metal base adds a sophisticated touch and allows flexible movement thanks to the 360° function. Particularly effective in combination with cozy rugs, minimalist side tables or as a contrast to clean lines. A favorite piece that combines function and style in a charming way.
- Comfortable swivel armchair in pink, 83.8 x 80.7 x 83 centimetres (H/W/D)
- The armchair with practical 360° swivel function can be flexibly integrated into a wide variety of living areas
- Impresses with its high-quality textured cover in soft pink and the shiny, modern base made of robust steel
- Ideal as an accent chair in the living room, at the desk or in the dressing area thanks to its compact dimensions
- The comfortable upholstery of the seat and the soft cover create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 86 cm |
| Width | 84 cm |
| Depth | 89 cm |
| Weight | 18 kg |
| Volume (packed) | 0,30 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat, Seat height |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 25 kg/m³ Polyurethane, Seat, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 ° Rotable, Knocked-down, 46 cm Seat height |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Cosy |
| Marketing calendar: | August, September |
Reviews
Log in