Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Fancy a quick makeover? With this velvet stool every large or small apartment is immediately given a trendy, elegant touch. The colour combination of pink, blue and grey and brass is beautiful, and this glamorous pouffe with its beautiful curves is also comfortably upholstered. A matching small sofa and an armchair in the same design are available in the shop.
- A favourite with stylists: an elegant, round velvet pouffe in pastel colours that immediately gives any room a touch of chic
- With its low seat height and perfect proportions it also fits well into the smallest room
- Ready for use anywhere and thus ultra-practical: in the bedroom for your clothes, in the hallway or as an additional seat in the living room
- Brings the style of a boutique hotel into your home and can be used in a variety of ways, e.g. with a tray on top as a coffee table
- Exciting tricolour design: retro elegance in the trendy contemporary colours of pink, greige and cream with casual brass details
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 41.5 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 6 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Pink |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester (velvet look), Upholstering: 20 kg/m³ Polyurethane, Frame construction: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated (60% Poplar (Populus spp.), 40% Pine (Pinus sylvestris)), Foot/Base: Steel lacquered, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Sandwich |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
Log in