Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Soft, versatile and stylish - this generous upholstered stool brings modern nonchalance to any living space. The characteristic box stitching and gently rounded shape create a harmonious look that blends effortlessly into Scandinavian, urban or elegant furnishing concepts. The woven chenille fabric in elegant cream is both understated and sophisticated, while the easy-care surface is also ideal for everyday use. Whether as a cozy seat, shelf or side table - this all-rounder can be used flexibly. In combination with soft tones, natural wood or glass, it creates an airy feeling of space with a feel-good guarantee. A real upgrade for style-conscious interiors.
- Large, rectangular upholstered stool in cream-white, 42 x 125 x 82 centimeters (H/W/D)
- The box stitching and rounded shape make this stool a design highlight in any living area
- The woven upholstery fabric made of chenille yarn in delicate cream is velvety soft, hard-wearing and easy to care for
- All-rounder among small pieces of furniture and versatile, as a stool, side table or storage unit in the hallway
- Cover certified according to OEKO-TEX Standard 100 and particularly abrasion-resistant with 80,000 Martindale
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 42 cm |
| Width | 95 cm |
| Depth | 95 cm |
| Weight | 18 kg |
| Volume (packed) | 0,40 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Cigarette test passed, Fastness to light, Fastness to rubbing, Foam, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Pilling, Seat height, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Frame construction: Pine Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated, Cover: 100 % Polyester (Chenille), Foot/Base: Solid wood Lacquered, Upholstery: 35 kg/m³ Foam, 110 kg Max. load-carrying capacity, 42 cm Seat height, 80000 Martindale Pilling, Fastness to light, 4 Fastness to rubbing, Cigarette test passed, Nosag suspension, Ökotex certified |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Salamanca |
| Marketing calendar: | September |
Reviews
Log in