Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Our heart-shaped stool offers comfortable foam padding combined with a unique design. This charming stool works both as a small, eye-catching design object and as a practical, additional seat or as a comfortable footstool for your armchair or sofa. You can use the stool as a decorative seat in your living room, bedroom or guest room, and of course if you place a tray on top of it, Lovely can also serve as an impromptu side table. This stool with its fabric cover is lightweight (2.4 kg), space-saving and versatile – perfect for cosy hours and as a gift that comes from the heart!
- Small footstool in red, 36 x 34 x 35.5 cm (H/W/D)
- This decorative footstool is highly noticeable with its heart-shaped design
- Small footstools are a quick upgrade for all interior design ideas that combine function with style
- The robust woven fabric features 50,000 Martindale/shear resistance
- . Can hold up to 110 kg, seat height approx. 36 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 36 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 2.3 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, corpus: Medium density fibreboard (MDF) Natural/untreated Pine, Upholstering: 25 kg/m³ Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 36 cm Seat height, 50000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Lovely |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Valentines Day |
| Marketing calendar: | February, July |
Reviews
Log in