Description
A real feel-good guarantee with style factor: this fluffy stool brings a cozy atmosphere to any home with its soft faux fur cover in soft natural tones. The unusual shape gives the design a lightness and adds playful accents – ideal for brightening up simple rooms. Whether as a comfortable addition to a sofa and armchair, as flexible seating, or as a decorative storage surface, this multi-talented piece shows off its versatile side. The softly upholstered surface combined with elastic springs invites you to linger and combines comfort with character. Perfectly complemented by wooden furniture or accessories in warm earth tones.
- Fluffy stool in beige, 36 x 42 x 42 centimeters (H/W/D)
- The cozy, soft faux fur cover in warm brown tones exudes modern chalet charm
- The unusual design creates a light look and brings dynamism to the interior
- Versatile use as a complement to armchairs and sofas, as additional seating, or as a stylish storage solution
- The soft padding and elastic strap suspension ensure maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 42 cm |
| Width | 42 cm |
| Depth | 36 cm |
| Weight | 4.6 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Poplar Chipboard Natural/untreated (Populus spp.), Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, 100 % Polyester, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 42 cm Seat height, 30000 Martindale Abrasion test, elastic belt suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Lilja |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in