Description
A pouf enhances the living experience in any room and can be used in a variety of ways. It functions as a cozy footrest in front of the sofa and couch. A pouf can just as easily be used as a substitute for a coffee table, on which drinks and more can be placed on a tray. Used as a bench at the end of the bed, you can place clothes and cushions on it. An upholstered stool also offers practical advantages in the hallway: as a shoe bench or storage space for bags etc. With this light-colored fabric stool, you don't need to worry about stains. Thanks to the modern easy-clean feature, even ketchup stains can be removed without leaving any residue.
- Large upholstered stool in melange grey, 43 x 130 x 62 centimeters (H/W/D)
- Thanks to the Easy-Clean finish, the cover reliably repels stains and water
- The textured cover in mottled dark gray perfectly complements modern, minimalist and industrial living concepts
- Complements any living area as a modern and elegant ottoman
- Nosag suspension and foam padding ensure comfortable seating
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 43 cm |
| Width | 130 cm |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 24 kg |
| Volume (packed) | 0,29 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cigarette test passed, Each piece unique, Easy Clean, Fastness to light, Foam, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Partly dismantled, Pilling, Ökotex certified |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Frame construction: Fir Solid wood Natural/untreated, Birch Solid wood Natural/untreated, Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Steel powder-coated, Cover: Easy Clean, Ökotex certified, Seat: Nosag suspension, 35 kg/m³ Foam, 120 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Abrasion test: 45000 Martindale Abrasion test, Pilling test: 4 Pilling, Light fastness: 4 - 5 Fastness to light, Cigarette test passed, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Gianni |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in