Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This upholstered stool shines in a delicate yellow and adds cheerful accents to any room with colourful flowers, butterflies and lovingly designed nature motifs. The fine gold stripe made of stainless steel adds a subtle touch of glamour and makes the piece of furniture a stylish eye-catcher. The soft upholstery on a sturdy base ensures high seating comfort and durability, making the stool both practical and decorative. Versatile in use, it complements armchairs or sofas, serves as additional seating for guests or can be used elegantly as a small storage surface. A charming home accessory that harmoniously combines functionality, design and atmosphere, adding a lively, friendly touch to any interior.
- Yellow floral patterned upholstered stool, 47 x 39 x 39 centimetres (H/W/D)
- The stool in delicate yellow delights with colourful flowers, butterflies and nature motifs
- The delicate decorative strip made of gold-coloured stainless steel adds a touch of glamour
- A sturdy base and soft upholstery ensure durability and maximum seating comfort
- Versatile – as an addition to armchairs and sofas, extra seating or stylish storage
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 47 cm |
| Width | 39 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 5.2 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Yellow |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Polyurethane, Stainless steel lacquered, Seat: Chipboard Natural/untreated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, Abrasion test: Abrasion test |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Flower Fever |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Elegance – Modern | |
Reviews
Log in