Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Cherry pouffes are the icing on the cake in any room - everyone wants one! The small upholstered stool with its velvet cover and brass-coloured base is also extremely attractive - a glamorous splash of colour that has a place in any corner of the room. Available in a range of colours and versions!
- Dark green velvet stool with shiny metal base - the fastest style upgrade for your home.
- A mobile, versatile furnishing talent: today a stool, tomorrow a side table, the day after tomorrow a footrest and on Friday a bedside table.
- A splash of colour in fir green! Gives even the smallest corner an inviting look.
- A trend piece with synthetic fibre velvet upholstery in the happy chic style.
- Cherry stools are available in lots of colours and model variants.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 42 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 3.8 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Green |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Frame: Steel titanium coated, Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Polyurethane, Seat: Chipboard Natural/untreated, 120 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 100000 Martindale Abrasion test |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Cherry |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in
24 November 2022 16:18
Sehr schöner Hocker. Die Farbe altrosa, ist sehr ansprechend. Schnelle Lieferung.