Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The stools from the Berry series bring a breath of fresh air into any home! Mottled fabric textures meet cool metallic accents to create a perfect blend of coziness and modern design. Thanks to the stylish cover, the stool fits effortlessly into various living styles, from Scandi to industrial. Particularly cool: Combined with wood, glass or eye-catching colors, it creates an individual interior statement. The versatile stool not only works as a comfortable extra seat, but also as a chic side table, a shelf in the hallway or even as a bedside table. A real design highlight as an eye-catcher in the living room or as a smart organizer.
- Round upholstered stool in green with silver base, 47 x 39 x 39 centimeters (H/W/D)
- All-rounder among small pieces of furniture and versatile, as a stool, side table or storage unit in the hallway
- The melange cover in elegant dark green harmonizes perfectly with both modern and classic living concepts
- The silver base provides a modern accent and is made of robust stainless steel
- Decorates even the smallest corner with stylish homeliness
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 47 cm |
| Width | 39 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 4.7 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Green, Silvery |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Polyurethane, Seat: Chipboard Natural/untreated, Foot/Base: Stainless steel lacquered, 120 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, Abrasion test: |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Berry High |
| Specials: | In stock, PRIMA |
Reviews
Log in