Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This 3-seater sofa made of high-quality Nappa leather in brown with a vintage look is the perfect piece of furniture for any enduring living room interior. The durable leather and upholstery provide a luxurious seating experience. With its classic design it will match a variety of interior styles. Whether in the living room, office or reception area, this leather sofa will add sophistication to any space and offer versatility for comfort and style.
- 3-seater leather sofa in brown, 67 x 234 x 112 cm (H/W/D)
- Crafted from easy-grip Nappa cowhide with a vintage finish
- The clear, cube-like shape of the 3-seater couch is emphasised by intricate linear quilting
- The leather couch is a timeless design classic for any modern interior style, and will accompany you for a lifetime
- No-sag under-springing, elastic belt suspension and foam padding ensure wonderful seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 67 cm |
| Width | 233 cm |
| Depth | 112 cm |
| Weight | 70 kg |
| Volume (packed) | 1,93 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Birch Solid wood Natural/untreated, Upholstery: 45 kg/m³ Polyurethane, Cover: Cowhide Covered leather Nappa, Foot/Base: Stainless steel chromed, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, 41 cm Seat height, Nosag suspension, elastic belt suspension, Maintenance and Cleaning: Art. No. 25037 Leather Maintenance Set |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in