Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Rimini sofa could feel at home in the bar of a grand hotel. Due to its delicate proportions, however, it also performs very well in smaller rooms. Elegant: the sage-coloured velvet cover and filigree feet.
- Velvet wonderful to touch
- The popular mid-century look
- Continuous arm and backrest
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 168.5 cm |
| Depth | 86 cm |
| Weight | 30 kg |
| Volume (packed) | 0,93 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Green |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Fastness to light, Fastness to rubbing, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Pilling, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Pine Solid wood Lacquered, Upholstery: 30 kg/m³ Polyurethane, Polyester, Cover: Polyester, Foot/Base: Stainless steel polished, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Knocked-down, 47 cm Seat height, Abrasion test: 20000 Martindale, Pilling test: 5, Light fastness: 5, Rub fastness: 60000 |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-1 |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | February, March, April |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in