Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This sofa is definitely a statement piece. The organically shaped silhouette and exciting pleating create a luxurious look. The emerald-coloured and easy-care cover made of synthetic fibre also harmonises wonderfully with the titanium-coated steel base. With its body made of solid wood the green velvet couch can support a weight of up to 300 kg and offers enough space for two people. A practical feature: the 2-seater is supplied fully assembled.
- An elegant velvet sofa: the 2-seater with its gold-coloured base in the style of the 1920s embodies stylish glamour
- Flamboyant: the pleating of the caressingly soft cover and the rich emerald green
- Cuddly comfortable nest thanks to the wrap-around backrest and lush upholstery, no-sag springing and belt suspension
- Seat height of 39cm, 195cm width
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 65 cm |
| Width | 195 cm |
| Depth | 119 cm |
| Weight | 66 kg |
| Volume (packed) | 1,64 m³ |
Product information
| Color : | Bluegreen, Golden, Green |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height, elastic belt suspension |
| Print catalogue: | Corpus: Chipboard Natural/untreated, Eucalyptus Solid wood Natural/untreated, Upholstery: 35 kg/m³ Polyester, Cover: 100 % Polyester (velvet look), Foot/Base: Stainless steel titanium coated, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Assembled, 39 cm Seat height, Nosag suspension, elastic belt suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Perugia |
| Specials: | Deals, In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in