Description
This modern leather sofa will take the interior of your living room to the next level. This high-quality brown leather sofa is a perfect complement to any living space. The two-seater couch features comfortable upholstery, no-sag springing and elastic strap suspension. The semi-aniline leather upholstery and lacquered steel legs give the sofa a timeless elegance. With a maximum load capacity of 480 kg it is also stable. Experience the comfort and durability of upholstered furniture with this leather sofa in brown.
- Two-seater leather sofa in brown, 76 x 226 x 89 cm (H/W/D)
- Seat upholstery with no-sag springing and elastic belt suspension
- Cover made of semi-aniline leather and legs of black painted steel
- Suitable for weights of up to 480 kg, with a comfortable seat height of 43 cm
- Supplied fully assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 226 cm |
| Depth | 89 cm |
| Weight | 55 kg |
| Volume (packed) | 1,66 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Pine Chipboard Natural/untreated, Plywood Natural/untreated, Cover: Cowhide Semi aniline leather, Foot/Base: Steel lacquered, 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Upholstering: Nosag suspension, elastic belt suspension, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Assembled, 43 cm Seat height, Maintenance and Cleaning: |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Napa |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in