Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With the Portofino sofa elements, you can create a flexible and cozy living area in no time at all. The combination of practical, removable cushions, soft cover and pleasantly upholstered seat creates an oasis of relaxation. With its modular design and many color options, the element can be arranged in various combinations to create an individual living landscape. Ideal for modern, eclectic or cosy rooms in which design and functionality harmonize perfectly.
- Wide sofa element with cushions and back cushions in cream, 75 x 106 x 106 centimeters (H/W/D)
- The cushion roll can be attached to the element with Velcro and joined to the cushion with a zipper
- The soft upholstery of the seat and the velvety soft cover create maximum seating comfort
- The mottled cream cover gives the room a bright, inviting atmosphere and can be seamlessly integrated into any living concept
- Create a flexible living landscape with a design factor that adapts to any room, living style and individual needs
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 106 cm |
| Depth | 106 cm |
| Weight | 18 kg |
| Volume (packed) | 0,42 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cushion, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester, Upholstering: 30 kg/m³ Polyurethane, Frame construction: Chipboard Lacquered, Cushion: 25 cm Cushion, 70 cm Cushion, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 38 cm Seat height, 80000 Martindale Abrasion test |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Portofino |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
Reviews
Log in