Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This ultra-modern sofa will transform your living room into a design highlight! The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. He is one of the most influential designers of our time. His signature is characterized by an iconic design language and visionary aesthetics. The exclusive designer furniture and designer lamps from the KARE x Karim Rashid collaboration combine futuristic elegance with functional clarity.
- Spectacular lounge sofa in red and purple, 85x250x120 centimeters (H/W/D)
- Designer sofa from the exclusive cooperation Karim Rashid x KARE Design
- Unique 3-seater with eccentric design and wonderful seating comfort
- Solid base made of solid pine wood with comfortable foam padding
- Seat height 36 centimeters. Maximum load capacity per seat unit 110 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 90 cm |
| Width | 240 cm |
| Depth | 115 cm |
| Weight | 100 kg |
| Volume (packed) | 2,47 m³ |
Product information
| Color : | Purple, Red |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Dry cleaning, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Plywood Lacquered, Pine Solid wood Lacquered, Upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Cover: 100 % Polyester, Cover: 20000 Martindale Abrasion test, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Dry cleaning, Assembled, 36 cm Seat height |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Dreamscape |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in