Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The 2.5-seater Cubetto is a modern leather sofa made for a long life. This exquisite leather sofa impresses with its combination of cubic, clear forms and high-quality, durable
leather in a warm brown tone. A real gem in great quality that you will enjoy for a long time. The extra wide armrests and backrests, as well as the large seat depth, ensure
relaxed moments in your home. Semi-aniline leather has a natural grain that is preserved by a light aniline dye. It is durable yet soft and supple.
- Brown two to three-seater leather sofa, 67 x 220 x 110 centimeters (H/W/D)
- Enjoyable seating comfort thanks to foam padding and spring padding on elastic strap suspension
- The modern sofa is fully covered with semi-aniline cowhide leather
- The leather sofa complements any modern setting from industrial lofts to modern country houses
- Each seat unit is load-bearing up to a maximum of 110 kg, with a seat height of 44cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 67 cm |
| Width | 220 cm |
| Depth | 110 cm |
| Weight | 74 kg |
| Volume (packed) | 1,82 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Seat height, elastic belt suspension |
| Print catalogue: | Corpus: Pine Solid wood Natural/untreated, Plywood Natural/untreated, Eucalyptus Solid wood Natural/untreated, Upholstery: 35 kg/m³ Polyester, Feathers, Cover: Cowhide Semi aniline leather, Foot/Base: Polypropylene, Feathers, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Assembled, 40 cm Seat height, Elastic webbing suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cubetto |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
Log in