Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A highly expressive classic with a subtle vintage look - The Cubetto sofa is an inviting classic which combines vintage styling and brown leather. A combination of clean-lined, cube-shaped forms and premium-quality soft leather in a warm shade of mid-brown gives this furnishing jewel its real charisma. Together its generous dimensions and popular vintage styling create a relaxed charm. A real treasure in fabulous quality which will give you joy for many years. As a three-seater with a width of almost 2.6 m and seating width of 1.95 m the Cubetto sofa also provides lots of space for total relaxation in cosy surroundings. At 30 cm each the extra-wide armrests and backrest, combined with a seating depth of 71 cm, ensure that this sofa is the ideal place to chill.
- Beautifully soft leather
- The vintage look
- Offers lots of space for relaxation
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 67 cm |
| Width | 260 cm |
| Depth | 110 cm |
| Weight | 91 kg |
| Volume (packed) | 2,10 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Rubber tree Solid wood Natural/untreated, Upholstery: 35 kg/m³ Polyurethane, Feathers, Cover: 100 % Cowhide Covered leather Nappa, Foot/Base: Polypropylene, Upholstery: elastic belt suspension, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, 40 cm Seat height, Maintenance and Cleaning: Art. No. 25037 Leather Maintenance Set |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Cubetto |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in