Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An expressive classic in a fine vintage look. The Cubetto sofa is an expansive classic in exclusive vintage styling and brown top-grain leather. The combination of clean-lined cubic forms and high-quality soft leather in a medium-brown warm colour lend this gem its individual charisma. The generous dimension and the trendy vintage look also provide relaxed charm. A real jewel in a quality that will provide many years of pleasure. The extra wide armrests and backrests of 30 cm each and the extensive seat depth of 71 cm ensure laid-back and enjoyable seating. Also available in other versions.
- Beautifully soft leather
- The vintage look
- Offers lots of space for relaxation
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 68 cm |
| Width | 222 cm |
| Depth | 109 cm |
| Weight | 74 kg |
| Volume (packed) | 1,79 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Pine Solid wood Natural/untreated, Eucalyptus Solid wood Natural/untreated, Plywood Natural/untreated, Upholstery: 35 kg/m³ Polyester, Feathers, Cover: 100 % Cowhide Covered leather, Foot/Base: Polypropylene, Feathers, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Assembled, 40 cm Seat height, Elastic webbing suspension |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2017-1 |
| Series: | Cubetto |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in