Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Small apartment? No problem. During the day you can relax comfortably on the sofa bed. In the evening Milchbar Beige simply turns into a cosy bed with pocket spring
upholstery. The backrest can easily be folded back in the twinkling of an eye, the armrests can be removed easily. Also suitable for overnight guests: The sofa bed is not only
practical, but with its casual retro charm, striking quilting and slim, black-lacquered legs it is also a real visual highlight.
- This stylish sofa bed impresses with its modern design and light retro touch, comfort and practical operation
- Detachable armrests: You can have a good night's sleep on the light-coloured Milchbar Beige sofa bed (lying surface 109 x 191 cm)
- Perfect reclining comfort, hard-wearing cover in timeless white and a classic straight shape: Who could resist it? Milchbar elegantly turns the study into a refuge for family or
- friends who would like to stay a little longer.
- Stands very securely on slender legs and can be folded out quickly and easily when needed.
- From the Milchbar sofa series with other variants.
- .
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 83 cm |
| Width | 219 cm |
| Depth | 89 cm |
| Weight | 49.4 kg |
| Volume (packed) | 0,59 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey, White |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Pocket spring, Reclining area, Seat height |
| Print catalogue: | Upholstery: 25 kg/m³ Polyurethane, Seat: Eucalyptus Chipboard Lacquered, Cover: 100 % Polyester : Chenille, Foot/Base: Rubber tree Solid wood panel Lacquered, Upholstery: Pocket spring, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Knocked-down, 45 cm Seat height, 191 x 109 cm Reclining area |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Milchbar |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February, March |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in