Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Relaxing reaches a new dimension with this casual lounge sofa. Its generous proportions and soft cushions invite you to linger and perfectly complement the relaxed Boho or modern Scandi style. Whether alone reading or socializing with friends - this deep sofa celebrates coziness. Immerse yourself in a world of comfort and tranquility that this piece of furniture has to offer.
- Ultra-cozy, white slipcovered sofa, 77 x 230 x 86 centimeters (H/W/D).
- The style of this low-profile 3-seater sofa is casual and modern, with its lightly textured, natural white upholstery
- Fabric cover removable and washable
- Delightfully deep and partly filled with down, this 3-seater couch ensures wonderful seating comfort
- Each seat unit is load-bearing up to 110kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77 cm |
| Width | 230 cm |
| Depth | 112 cm |
| Weight | 54 kg |
| Volume (packed) | 1,77 m³ |
Product information
| Color : | Beige, White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Cover removebale, Cushion, Fastness to light, Hand wash, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Rubber tree Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Plywood Lacquered, Upholstery: 50 % Upholstery foam Polyurethane, 50 % Feathers, Cover: 100 % Polyester, Foot/Base: Steel powder-coated, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, 30 °C Hand wash, Cover removebale, Seat height, 39 cm Seat height, 30000 Martindale Abrasion test, 5 x 7 Fastness to light, Partly dismantled, 92 x 60 x 12 cm Cushion, 65 x 65 x 12 cm Cushion |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | September |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in