Description
A piece with soul: the mango wood doors are worked by hand in such a way that they show a play of colours like oxidised metal. This turns the simple, rectangular sideboard into a special piece of furniture in the industrial style with striking feet in a graphic look.
- A sideboard in the industrial style, which as a unique specimen has its very own character due to the door fronts artfully designed by hand
- A metal body with wooden doors, which show an exciting colour gradient in the Oxy look
- A friend for life: timeless design language and warm colours ensure comfort
- What is practical can also be stylish: lots of things can be stowed here. Oxy is also attractive as an unusual TV board
- A homely piece of furniture with a casual finish that can be easily combined with other furniture in wood and natural colours.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 150 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 57.3 kg |
| Volume (packed) | 0,55 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Steel powder-coated, Foot/Base: Steel powder-coated, Shelf: Steel powder-coated, Door: Mango Solid wood Lacquered, 60 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Knocked-down |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Oxy |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in