Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Bring more than a touch of luxury into your home! This elegant sideboard captivates with its striking contrasts between the regal brass and simple black, as well as between the straight-lined shape and the ornate, partially handcrafted front. The soft-close function of the doors is also a distinctive feature.
- Manual craftsmanship: its front has been decorated partly by hand with many loving details and shimmers in gold
- Unique design: the brass-coated cabinet doors in combination with the black feet look particularly glamorous
- Robust quality: the materials used (steel and solid wood) ensure stability
- A storage miracle: ample space thanks to the 160 x 80cm dimensions and the 2 fixed shelves
- Extra convenience: the sideboard is supplied assembled to save you the stress of putting it together. Easy operation of the doors thanks to the soft-close function
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 160 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 66 kg |
| Volume (packed) | 0,81 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Partly Manual Work, Soft-close |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Corpus: Mango Solid wood Lacquered, Front: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Eucalyptus Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Front: Steel brass-plated (Workmanship: studded), Side parts: Eucalyptus Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Shelf: Mango Solid wood Lacquered, Handles: Steel brass-plated, Front: Partly Manual Work, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity, Shelf: 8 kg Max. load-carrying capacity per Shelf, Assembled, Soft-close |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Marrakesh |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Trendshows: | Elegance |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in