Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Coated steel and glass - these are the ingredients that define the casual look of this sideboard. While the frame of this four-door unit is made of steel and is reminiscent of industrial design, the fronts and sides are made of grooved glass - this gives the sideboard a certain elegance and lightness. The La Gomera series, which includes various cabinets and chests of drawers, is characterised by a mix of steel and glass materials, distinctive lines and slightly flared feet.
- Small sideboard in an understated look made of black steel with glass elements and brass-coloured accents
- Adapts easily to its surroundings in the living room or dining room without being overpowered, and also suits smaller rooms
- Cool and absolutely timeless material mix of steel and grooved glass – the refined variant of the industrial style
- Decorative detail: the brass-coloured handles and feet that lend the industrial design a refined touch
- This sideboard can be combines perfectly with the other models in this furniture series
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 30.7 kg |
| Volume (packed) | 0,34 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Permanently mounted |
| Print catalogue: | Corpus: Steel powder-coated, Side parts: Glass Toughened safety glass Clear, Cover plate: Glass Toughened safety glass Clear, Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Shelf: Steel powder-coated, Handles: Steel powder-coated, Door: Glass Toughened safety glass Clear, Steel powder-coated, Shelf: Permanently mounted, 15 kg Max. load-carrying capacity, 10 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | La Gomera |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in