Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Grace series combines elegant white marble with a delicate grain in soft gray tones with fluted fronts crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of galvanized steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. As a natural stone, the marble makes each piece of furniture unique, while the handcrafted finish made of FSC®-certified solid wood in a trendy grooved look stands for quality, sustainability, and timeless aesthetics. A true all-rounder for the living area that perfectly combines storage and design. Whether it’s dishes, glasses, or decor, everything finds its place in style while remaining within easy reach.
- Elegant brown sideboard made of solid wood with fluted fronts and a marble top, 79 x 162 x 46 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- The slim gold steel legs with height-adjustable glides give the Sidbeoard a light and elegant look
- This 4-door sideboard provides ample storage space for dishes, decorative items, or media devices in the living room
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 79 cm |
| Width | 162 cm |
| Depth | 46 cm |
| Weight | 84.9 kg |
| Volume (packed) | 0,69 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Stained-lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: Marble, Foot/Base: Steel powder-coated, Shelf: Mango Solid wood Stained-lacquered, 15 mm Thickness of panel, 60 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Floor glides: Adjustable in height, Knocked-down, Partly dismantled, FSC certified |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | January, May, June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in