Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The furniture in the Giulio series combines modern living with timeless naturalness. Thanks to its functional design, it offers stylish storage solutions with character. The authentic oak wood look with natural grain gives each piece a warm appearance and blends harmoniously into a wide variety of interior designs – from modern to classic. Well-thought-out details such as gently closing doors with a soft-close function and a sturdy frame with narrow handles made of brushed steel create an exciting contrast and emphasize the high-quality, light look in the room. The sideboard is ideal as an elegant storage wonder in the living or dining area, creating order and at the same time skillfully showcasing decorative favorite pieces. A statement piece that effortlessly combines function and design.
- Modern sideboard in oak wood look, 80 x 180 x 42 centimeters (H/W/D)
- Authentic oak wood look with natural grain gives off a warm vibe and blends in nicely with lots of different interior designs
- Four spacious compartments offer ample storage space for books, decorations, tableware, and everyday items
- The doors with practical soft-close function enable comfortable opening and closing
- The sturdy frame and narrow handles made of brushed steel create an exciting contrast and a light look in the room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 54.5 kg |
| Volume (packed) | 0,73 m³ |
Product information
| Color : | Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Soft-close |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel brushed, Shelf: 2 Stück Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Handles: Steel brushed, Door: 4 Stück Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity, Shelf: 10 kg Max. load-carrying capacity, Soft-close, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Giulio |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in