Description
This metal sideboard has been disguised as an abstract work of art. Each front is created using a special technique and your personal one-off is unique. The metal body is topped by a luxurious and very attractive top made of light, real marble. With a width of 168 cm, the designer sideboard from our KARE Studio has four doors that can be opened and closed with a gentle push. Behind them, there is space for the house bar or entertainment technology for TV and music. Practical cable outlets on the back make installation very easy.
- Designer sideboard in brown-black-gold made of metal with marble top, 75 x 183 x 43 centimeters (H/W/D)
- The handcrafted and lacquered front looks like a work of art, each piece is unique
- Modern and high-quality, this living room sideboard is a statement of exceptional taste
- Also suitable as a TV shelf thanks to two closable cable openings at the back
- The four handleless doors have a soft-close function for gentle and quiet closing
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 183 cm |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 83 kg |
| Volume (packed) | 0,77 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown, Golden, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Soft-close |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Steel lacquered, Cover plate: Natural stone Marble, Foot/Base: Steel lacquered, Front: Each piece unique, Cover plate: 25 kg Max. load-carrying capacity, Foot/Base: Knocked-down, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, Soft-close |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in