Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sculpturally shaped fronts with a three-dimensional effect and a shiny chrome finish give the Carino series an expressive, modern character. Clean lines, a delicate black frame and handle-free surfaces create a light, high-quality look with a sophisticated design. As a spacious sideboard, this piece of furniture expands the series with versatile storage space and offers room for crockery, decorative elements or media devices. At the same time, the design has a deliberately sculptural effect and adds an elegant accent to living or dining areas without weighing down the room.
- Modern sideboard in silver and black, 80 x 151 x 41 centimetres (H/W/D)
- The three-dimensional design of the fronts in a shiny chrome finish creates an extraordinary look
- The sideboard with 4 spacious compartments provides practical storage space for crockery, decorations or media devices in the living room
- The slim black frame gives the sideboard a light appearance and is made of sturdy steel
- The practical push-to-open function allows effortless opening and a high-quality, handle-free look
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 151 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 35.6 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Push-to-open |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Door: 2 Stück Steel chromed, Door: Push-to-open, 100 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Carino |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in