Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The furniture in our Brighton collection exudes the charm of the 1950s in a modern and stylish way. Characteristic wood grains and vertical front structures bring natural warmth and a dynamic look to your home. The handle-free front with practical push-to-open function ensures a clear, elegant overall appearance and comfortable handling in everyday use. Thanks to their well-designed, flexible storage space, the pieces are not only visual highlights, but also real organisational talents. The matching sideboard with six interior compartments is perfect for storing crockery, table linen or documents and brings order and style to your living or dining room. With a mirror, art object or statement lamp above it, it becomes the style-defining centrepiece of any interior.
- Modern sideboard in oak look with three doors, 75 x 170 x 41.5 centimetres (H/W/D)
- With its clean lines and textured slatted fronts, this sideboard brings stylish retro flair and dynamism to your interior
- Veneered oak characterises the sideboard with authentic wood grain and natural warmth
- 6 spacious compartments provide flexible storage space for crockery, decorations or media devices in any living area
- The practical push-to-open mechanism ensures a luxurious, handle-free look and convenient opening and closing
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 170 cm |
| Depth | 41.5 cm |
| Weight | 61.6 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Push-to-open |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Door: 3 Stück Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Shelf: 3 Stück Adjustable in height, 100 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, Push-to-open |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Brighton |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in